26.9 C
Podgorica
Subota, 18 Maja, 2024
spot_img

Vrijeme je da prestane progon CPC

Građanska inicijativa 21. maj zalaže se za odsustvo svake vrste diskriminacije i da nijedna vjerska zajednica ne bude privilegovana od strane vlasti, poručila je Irma Marković, dugogodišnja profesorica klavira u Umjetničkoj školi za muziku i balet “Vasa Pavić” i članica Savjeta GI 21. maj za Podgoricu.

“Duboko cijeneći značaj obrazovanja a u svijetlu nedavne odluke, sada već bivše, ministarke Vesne Bratić da u posljednjim danima tehničkog mandata vlade potpiše akreditacije za dvije svetosavske gimnazije, zbog ugleda obrazovnih ustanova, želimo da vjerujemo da je za njihovo licenciranje ispoštovana važeća zakonska procedura”, istakla je Marković.

Međutim, dodaje ona, brzina i netransparentnost postupka podgrijavaju sumnju da je Bratić novoosnovanim srednjim vjerskim školama na nezakonit način omogućila finansiranje iz budžeta.

“Požurili su kako bi Bratićka i oburdana kleronacionalistička vlada Krivokapić-Abazović očajnički prisvojili političke poene i predstavili se da su navodno jedini koji brinu o pravima i interesima pripadnika srpskog naroda u Crnoj Gori. Zloupotrijebili su tako još jednu važnu oblast zbog koje će ove dvije srednje škole nositi trajnu hipoteku da im je Vesna Bratić, koju ćemo pamtiti po neprofesionalizmu i nacionalšovinizmu, učinila nešto preko protekcije”, navodi Marović.

Prema njenim riječima, najava rada svetosavskih gimnazija sa sjedištem u Podgorici i Nikšiću nameće društvenu odgovornost i obavezu da se konačno započne djelotvornija diskusija o stvarnoj ravnopravnosti, položaju i uslovima djelovanja Crnogorske pravoslavne crkve (CPC).

“Zabrinjava nas da ni ova Vlada, kao nijedna prethodna, u svom programu nije predložila model pomoću kojeg bi se CPC približila ostalim vjerskim zajednicama po ravnopravnom uživanju prava i ostvarivanju potreba svojih vjernika”, napominje Marković.

Predložili smo, ističe ona, uvođenje vladinih mjera afirmativne akcije prema CPC zbog otklanjanja posljedica njene višedecenijske diskriminacije i progona od strane vlasti Crne Gore ali i državnih zajednica u kojima je naša zemlja voljno i nevoljno učestvovala.

“Zaustavljanje dalje diskriminacije CPC i njenih vjernika ne samo što ne zadire u već ostvarena prava Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori već istinski doprinosi društvu pune ravnopravnosti i prevazilaženju podjela i tenzija u Crnoj Gori”, zaključila je Marković.

Posljednje vijesti
Ne propustite