26.9 C
Podgorica
Subota, 18 Maja, 2024
spot_img

Evropski sud pravde odbacio “nezakonit SKY”: Mora da se poštuje domaći zakon i obavijesti nadležna država

Evropski sud pravde odbacio je korišćenje kao dokaza u krivičnim sudskim postupcima “nezakonito dobijenih razgovora sa šifrovanih mreža Encrochat i SKY”, izvještavaju evropski i regionalni mediji. U odluci suda se navodi da bi on jedino mogao da se kroisti kada se prvo ispoštuje domaći zakon, zakon države u kojoj se sudi i pod uslovom da je ta zemlja obavještena o preduzimanju mjera kojima se poruke presreću u odnosu na njene građane.

Berlinski sud u Njemačkoj se 19. oktobra 2022. godine obratio Evropskom sudu pravde da pojasni kako treba da postupa sa razgovorima Encrochat i SKY šifrovanih mreža, piše portal Vox news.al.(Albanija).

Vijest je saopštio novinar Artan Hodža, koji piše da je ovaj zahtjev berlinskog suda prihvatio na razmatranje Evropski sud 24. oktobra 2022. godine.

Foto:ss

– Sud saopštava odluku u predmetu C-670/22 kojom se utvrđuje da transkripti koje je dobio francuski pravosudni organ predstavljaju “presretanje telekomunikacija” – dio je pomenute odluke.

Ova odluka ESP je u vezi sa zahtjevom Suda u Berlinu (Njemačka), o nekim pitanjima primjene u različitim zemljama EU, transkripata presretanja komunikacija platforme Encrochat koji su sprovedeni. od strane francuskih vlasti preko tehničkog uređaja koji se infiltrirao u komunikacioni saobraćaj zasnovan na Internetu.

U ovoj Odluci, Sud, iako potvrđuje princip međusobnog priznavanja sudskih odluka zemalja članica, nazivajući ovaj princip „kamenom temeljcem“ pravosudne saradnje u krivičnim predmetima, zahtjeva da dokazi koje je uputio francuski sud sa Evropski nalog za krivičnu istragu, će biti verifikovan od strane pravosudnih organa drugih država ako su pribavljeni u skladu sa postupkom predviđenim domaćim zakonodavstvom i ako su u skladu sa principima prava dotične države, piše Voxnews.

Veliko vijeće ESP je jasno definisalo da prodiranje terminalnih uređaja, čiji je cilj izvlačenje podataka o saobraćaju, lokaciji i sadržaju razgovora koje obavlja komunikacioni servis zasnovan na Internetu, predstavlja „presretanje telekomunikacija“.

– Sud EU uspostavlja dublju zaštitu ovih prava jer, tumačeći član 14(7) Direktive, nameće nacionalnom sudiji krivičnim da, u okviru krivičnog postupka pokrenutog protiv lica osumnjičenog za krivična djela, ne smatra dobijene informacije kao dokaz, ako osumnjičenom i njegovoj odbrani nije data mogućnost da se za ovu informaciju efikasno odbrani ili efikasno iznese svoja zapažanja, koja bitno utiče na ocjenu činjenica – navodi pomenuti portal.

Foto:ss

Na osnovu krivičnih procesa koji se vode u Albaniji, rezultati presretanja razgovora osumnjičenih kao korisnika SKY ECC platforme Encrochat, iako su pristigli poštom od francuskih pravosudnih organa, ne mogu se koristiti za opravdanje pritvora i suđenja ovih ljudi.

Ovo zato što su transkripti rezultati masovnog presretanja, do kojih je došlo ometanjem toka razgovora svih sagovornika, kršenjem odredbi albanskog procesnog zakonodavstva i nepoštovanjem ustavnih garancija za tajnost prepiske kao kao i svako drugo sredstvo komunikacije.

Apelacioni sud u Parizu poslao je albanskom pravosudnom organu samo CD sa transkriptima masovnog prisluškivanja, ne čineći transparentnim, ne samo podatke o uređaju za prisluškivanje i način njegovog korišćenja, već i odluku suda. Francuski sudija koji je dozvolio prisluškivanje.

Isto tako, nisu donijete ni odluke francuskog sudije o produženju rokova ovih presretanja niti ovjera autentičnosti rezultata presretanja.

Nije prihvatljivo da su dokazi pribavljeni bez sudske kontrole 

O pomenutoj odluci suda izvješatava i juliosanchezabogados.es.

– Sud pravde Evropske unije (CJEU) u presudi C 670/22 objedinjuje argumente koje smo branili u vezi sa hakovanjem Encrochata i Sky ECC-a .

Nije prihvatljivo da se dokazi pribavljeni u inostranstvu, posebno od strane francuskih vlasti i bez sudske kontrole španskog sudije, pa čak i bez znanja španskog sudije, mogu procjeniti mješanje u privatnost i tajnost komunikacije u realnom vremenu. pred španskim sudom.

Takođe ulazi u našu tezu da su princip međusobnog priznavanja i princip povjerenja neodbranjivi kao izgovor za španskog sudiju ili sud da izvrši čin vjere i pomno prati navodne dokaze poslane iz strane zemlje.

Prekogranični krivični dokazi imaju ograničenje i upravo oni utvrđuju obavezu španskog sudije da kontroliše mjeru mješanja i kršenje osnovnih prava pogođene osobe.

Isto tako, CJEU podržava naše mišljenje da nemogućnost odbrane da zna sve detalje o dokazima, a posebno o procesu hakovanja, prisiljava španskog sudiju da iz procesa izvuče sve dokaze koji su direktno ili indirektno pribavljeni navedenim miješanjem – navodi se u pomenutom članku.

Posljednje vijesti
Ne propustite