11.9 C
Podgorica
Subota, 4 Maja, 2024
spot_img

Uljarević: Procesi u društvu nikad zatvoreniji, građani sanjaju o boljem životu

Izvršna direktorica Centra za građansko obrazovanje (CGO) Daliborka Uljarević ocijenila je da IBAR ne dobija vladajuća struktura već Crna Gora kao podstrek i priznanje za učinjeno, te da crnogorska vlada simulira reforme, čime u pitanje dovodi i dalji integritet EU ako sve prihvati zdravo za gotovo.

Ona je to rekla na III panelu III cetinjskog foruma na kojem preko 60 intelektualaca iz zemlje i regiona raspravlja na temu oštre i meke moći na Zapadnom Balkanu.

Uljarević je ocijenila da procesi u društvu nikada nijesu bili zatvoreniji, proces evropske integracije netransparentniji ali i da to trenutno prihvata i EU.

– Mi smo usvojili kao država reformsku agendu u decembru, koja bi trebala da bude osnov društvene promjene i razvoja, pa i onoga što se odnosi na korišćenje fondova iz EU, a da ona nije prošla ne samo nikakvu javnu raspravu nego smo saznali da smo je usvojili onda kad smo to vidjeli na sjednici vlade i kao takvo je to prihvatila i EU, koja inače insistira na konsultacijama – kazala je Uljarević. 

Ona je izrazila bojazan da je zloupotreba IBAR-a od strane vladajuće strukture toliko široka i duboka da ona „može ostaviti uticaj na ono čime se često volimo pohvaliti, a to je ona ogromna podrška građana i građanki Crne Gore procesu evropskih integracija, zaboravljajući da ta njihova podrška jeste njihov evropski san“.

– Građani i građanke sanjaju o boljem životu, društvu koje donosi jednake šanse koje mi još uvijek ne živimo, a mi smo pritom vratili značajno unazad, jer smo se i klerikalizovali i retradicionalizovali na najretrogradniji način – kazala je Uljarević.

Pisac Andrej Nikolaidis je kazao kako ruski uticaj na Zapadni Balkan nije sporan, ostavljajući otvorenu dilemu – kako zapadne ambasade misle da ostvare uticaj u takvim okolnostima. Takođe se osvrnuo i na podršku građana Crne Gore EU, objašnjavajući da to ne znači podršku demokratiji i vladavini prava.

– Jer da znači, ne bi tako veliki broj građana Crne Gore bio politički, ideološki, kulturološki okrenut autoritarnom istoku – kazao je Nikolaidis.

Za jačanje demokratije u CG i BiH, prema negovim riječima, od fundamentalnog je značaja da prestane praksa imperijalnih politika većih susjeda prema tim državama.

– Ne znam šta Vučić priča Hilu i ostalim ambasadama, ali u praksi taj sistem je potpuno podešen shodno potrebama ideje Velike Srbije od potrebe političke elite, preko potrebe intelektualne elite do obrazovanja itd. odnosno šta se tamo radi – ono što je definisao u tom trenutku ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić kad je rekao da su ratovi 90-ih bili prvo poluvrijeme, ovo je sad je drugo, iz čega je jasno da taj čovjek, pa dakle i vlada u kojoj je on ministar ovaj period vide kao nastavak rata mirnim sredstvima. Sve ostalo su iluzije – poručio je NIkolaidis.

Doktor sociologije Miloš Perović kazao je kako je u Crnoj Gori 2020. godine realizovan drugi dio velikosrpske nacionalističke kontrarevolucije koja je počela sa antibirokratskom revolucijom.

– Primarni cilj crnogorskih velikosrba i njihovih nalogodavaca iz BG je promjena karaktera crnogorskog društva i pretvaranje Crne Gore u drugu srpsku državu – kazao je Perović.

Prema njegovim riječima, SPC je nesumnjivi duhovni stožer velikosrpskog državnog projekta.

– Materijalna pozicija srpske crkve je ojačana kroz projekat restitucije. Njen uticaj dodatno je dobio na značaju uvođenjem vjeronauke u obrazovni program Srbije – kazao je Perović, dodajući da smatra da glavnu zaleđinu velikosrpskom nacionalizmu pružaju SAD.

Nekadašnja ministarka vanjskih i evropskih poslova Hrvatske i poslanica Vesna Pusić, govoreći o uticaju Rusije na ZP, kazala je da ta zemlja na teritoriji Balkana vodi rat protiv Evrope, te da uticaj Rusije i savezništvo sa Rusijom pojedinih vođa ne proizlazi iz njihove percepcije nacionalnog interesa već iz njihove percepcije njihove vlastite sigurnosti.

– Institucije EU ne mogu štetiti tvojoj zemlji, ali mogu štetiti tebi, kao što je poznato iz nekih primjera – npr. hrvatski bivši premijer proveo je više-manje u zatvoru posljednjih 10 godina iako je što se EU tiče, on igrao vrlo pozitivnu ulogu, ali ne što se korupcije i krađe tiče i ta percepcija sigurnosti glavnog vođe, glavne osobe na vlasti rezultira politikama i međunarodnim savezima koju onda taj vođa i ta klika na vlasti gura – objasnila je Pusić, nazivajući ovakvu politiku – privatizovanom.

Ona je objasnila da je u takvim društvima cijela država u funkciji zaštite konkretne osobe, njegove sigurnosti i sigurnosti njegove imovine, dok se politika za narod pretvara u reality show.

– I to sa svim aspektima reality showa – između zabave, apsurda, trača, nelagode i prijetnje. Ta vrsta refleksa te privatizirane politike, odnosno državne politike u funkciji sigurnosti, prosperiteta jednog pojedinca na vlasti, ta refleksija u društvu je gdje se politika i jezik koji se koristi i riječi koje se koriste, pojmovi koji se koriste su pojmovi reality showa, kombinira se – kao što vidimo – vrlo često sa ljudima koji jesu iz svijeta reality showa, raznorazni pjevači, zabavljači raznih vrsta, koji postaju neki prateći ešalon prezentacije te politike i podrške toj politici samo potcrtava činjenicu da politika za narod sve više sliči reality showu i to ima snažni utjecaj na retradicionalizaciju društva – pojasnila je Pusić.

Šef Odbora Bundestaga za saradnju sa Zapadnim Balkanom Josip Juratović kazao je kako su autokratski sistemi ogromna opasnost za demokratiju.

– Treba vidjeti gdje je budućnost EU. Raskol između demokratske Evrope i EU je u tome da li nam je potrebno više raskola ili više zajedništva. Bitno je da se gradi svijest da je društvena sloga najbolja odbrana – kazao je Juratović.

On je poručio da se svako društvo manje raspada pod uticajem neprijatelja izvana nego od raskola iznutra koji neprijatelju spolja odgovara.

IZVORPOBJEDA
Posljednje vijesti
- Marketing -spot_img
Ne propustite