Priredio: Vladimir Jovanović
U Istočno-prvoslavnoj Crkvi čini se da se sa rađa nova šizma koja ugrožava svaku kanonsku regulu. Suočeni smo s takvom prijetnjom od ruskoga nametanja — kazao je Grigorije Papatomas (62), mitropolit peristerijski autokefalne Grčke pravoslavne crkve, doktor crkveno-kanonskoga prava i predavač na Bogoslovskome fakultetu Univerziteta u Atini.
U intervjuu, koji će cjelokupan biti śutra objavljen, Grigorije najavljuje radikalne kontramjere protiv Moskovske patrijaršije, koja, ne samo osporava kanonski poredak i ingerencije Vaseljenske-Majke Crkve u Ukrajini, nego je nedavno preduzela i brutalni napad na jurisdikciju drevne Aleksandrijske patrijaršije u Africi.
„Razlozi postojanja autokefalije Ruske crkve PRESTAJU DA POSTOJE“, izričito je saopštio mitropolit Grigorije; pogledajte video-najavu njegova intervjua…
Poput istorijske Crnogorske mitropolije – Crnogorske pravoslavne crkve, ni Ruska crkva – Moskovska patrijaršija nema poseban akt — tomos o autokefaliji, koji Vaseljenska Majka-Crkva izdaje tek od 1850. godine, jer su autokefalije obje pomjesne crkve kanonski priznate prije toga, na drukčije načine, crkvenim običajnim pravom i unošenjem u sveštene diptihe.
Aleksandrijska patrijaršija, drugoprijestolna u pravoslavlju, nakon sastanka svojega Sinoda 10-12. januara, zvanično se obratila Vaseljenskoj patrijaršiji da zakaže sazivanje drevne crkvene ustanove pet pomjesnih patrijaršija – Pentrahije (Πενταρχία), kako bi na sinaksisu (saboru) poglavari Vaseljenske, Aleksandrijske, Antiohijske, Jeruslimske, kao i Kiparske crkve — Moskovskoj patrijaršiji SUDILI ZA KANONSKE PRESTUPE.
Sve ove drevne katedre Istoka — Carigrad, Aleksandrija, Antiohija, Jerusalim, Kipar — imaju autokefalije potvrđene Vaseljenskim saborima koji su najviša zakonodavna ovozemaljska kanonska vlast Istočno-pravoslavne Crkve.
Za razliku od drevnih crkava Istoka, sve autokefalije drugih, novijih pravoslavnih crkava, uključujući Moskovsku patrijaršiju, ili npr. Crkvu Srbije (SPC), tek bi konačno bile potvrđene ako i kada se održi VIII Vaseljenski sabor — posljednji, VII Vaseljenski sabor je održan u Nikeji 787. godine, a Sabor na Kritu iz 2016. nema svojstva vaseljenskoga, jer su ga, između ostalih, Rusi svojevoljno bojkotovali.
Iz Crkve Srbije su najglasniji u podršci Rusima protiv Vaseljenske Majke-Crkve. Srbiji je autokefalna Crkva priznata od Vaseljenske Majke-Crkve 1879, a još važeću srpsku jurisdikciju nad teritorijom odavno nepostojeće Kraljevine SHS (Jugoslavije) Vaseljenska Majka-Crkva je priznala 1922, što je uključivalo i prethodnu arondaciju autikefalne Crkve Crne Gore.
U Moskvi je, prema najavi patrijarha Kirila Gundjajeva od jesenas, okupljanje Arhijerejskoga sabora Ruske crkve, na kojem će odlučivati, kako je naveo, da li je vaseljenski patrijarh Vartolomej „NEKANONSKI”, predviđeno za 15-17. novembar — odgođeno za period između 26. i 29. maja 2022. godine.