20 C
Podgorica
Ponedjeljak, 6 Maja, 2024
spot_img

Traže kazne za obračun danonoćnih radnih sati tokom cijelog mjeseca

Sindikat slobodnih radnika Kliničkog centra Crne Gore pozvao je juče ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića da učini javno dostupnim podatke o nepravilnostima koje je taj resor utvrdio kontrolom zarada za januar u sektoru zdravstva, među kojima je najbizarniji upisivanje radnih sati kod jednog broja zaposleniih po raznim osnovama, koji je izjednačen ili čak veći od ukupnog broja sati u mjesecu i da protiv odgovornih u menadžmentu ustanova gdje su uočene nepravilnosti podnese prijave.

U dopisu upućenom Ministarstvu zdravlja i Fondu za zdravstveno osiguranje, Spajić je 14. februara obavijestio ministarku Jelenu Borovinić-Bojović i direktora Dragoslava Šćekića da je njegov resor obavio dodatnu kontrolu obračuna zarada za januar zbog novih zakonskih rješenja i stupanja na snagu novog Granskog kolektivnog ugovora i ukazao da je kontrola našla brojne nepravilnosti.

Tokom 31 dana januara, prostim množenjem sa 24 dobija se broj od 744 sata koliko je, prema sadržaju Spajićevog dopisa, pojedincima u sektoru zdravstva obračunato i radnih sati, a bilo je i onih kojima je obračunato i 775 radnih sati tokom januara

Prema tom dokumentu, prilikom obračuna zarada u zdravstvu za januar kršen je Zakon o budžetu, Granski kolektivni ugovor za zdravstvenu djelatnost, Zakon o zdravstvenom osiguranju, te odredbe Uputstva o načinu obračuna zarade i naknade za vrijeme spriječenosti za rad.

Mjesec neprekidnog rada?

Najbizarniji primjer koji Spajić opisuje u dopisu upućenom Borovinić-Bojović i Šćekiću kaže da je uočeno da je kod određenog broja zaposlenih ukupan broj radnih sati, koji se dobija sabiranjem broja sati redovnog rada i broja radnih sati po raznim osnovama, od dežurstava do prekovremenog rada, izjednačen, ili čak veći, od ukupnog broja sati koliko ih ima u mjesecu.

Tokom 31 dana januara, prostim množenjem sa 24 dobija se broj od 744 sata koliko je, prema sadržaju Spajićevog dopisa, pojedincima u sektoru zdravstva obračunato i radnih sati, a bilo je i onih kojima je obračunato i 775 radnih sati tokom januara.

Spajić na kraju tog dokumenta „ukazuje na potrebu poštovanja pozitivnih propisa od strane lica koja su ovlašćena da vrše obračun zarada“ i poziva Ministarstvo zdravlja i Fond da rade dodatne kontrole obračuna zarada u zdravstvu, kako bi nepravilnosti bile otklonjene prilikom obračuna plata za februar.

Iz Sindikata slobodnih radnika KCCG u jučerašnjem dopisu Spajiću obavještavaju ministra da se sa praksom „malverzacija sa prekovremenim satima“ nastavilo i u februaru i pozvali ga na konkretnu akciju.

– Zašto ne navedete u kojim zdravstvenim ustanovama su nepravilnosti uočene i zašto ne tražite odgovornost? Ova dugogodišnja praksa neće i ne može da se spriječi dopisima, preporukama, sugestijama i molbama. U obavezi ste da protiv odgovornih u menadžmentu ustanova gdje ste naišli na tzv. „nepravilnosti“ podnesete prijave – navodi se u obraćanju Spajiću.

Suspenzija zbog ukazivanja na problem

Iz ove sindikalne organizacije obavještavaju Spajića i da je njen sekretar Slobodan Brajović suspendovan sa posla nakon što je 24. februara, zbog zloupotrebe službenog položaja i falsifikovanja isprava, Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici podnio krivičnu prijavu protiv rukovoditeljke službe za ekonomsko-finansijske poslove Ljiljane Peruničić i još šestoro zapošljenih, upravo zbog malverzacija sa prekovremenim radnim satima.

Kako je Pobjeda objavila 2. marta, Brajović je u krivičnoj prijavi optužio Peruničić da je u periodu od juna do decembra prošle godine u obračunske liste za mjesečne zarade unosila neistinite podatke kojima je sebi i ostalim prijavljenim, Srđanu Manojloviću, koji je pomoćnik direktora za ekonomsko-finansijske poslove KCCG-a, knjigovođama Dragiši Milunoviću, Valentini Gojković i Marini Bubanja, te obračunskom radniku Mladenu Đuroviću i rukovoditeljki odjeljenja za plan i analizu Sunčici Adžić, pribavila protivpravnu imovinsku korist u, za sada, nepoznatom iznosu čime je nanešena šteta budžetu Kliničkog centra.

Prema prijavi, njima sedmoro su mjesecima uz osnovnu platu obračunavani prekovremeni sati rada, iako je, prema odluci direktorice KCCG rad u prostorijama službe za ekonomsko-finansijske poslove poslije 15 sati zabranjen. Brajović je tada kazao Pobjedi da se prije odluke da podnese krivičnu prijavu u više navrata obraćao nadležnim u KCCG. Prvi put 10. decembra prošle godine direktorici KCCG-a od koje nije dobio nikakav konkretan odgovor ili reakciju, potom se obratio dopisom i ministarki zdravlja Jeleni Borovinić-Bojović 5. januara, ali takođe bez rezultata, pa potom predsjedniku Odbora direktora KCCG doktoru Predragu Bajiću 12. januara. Prema tvrdnjama Brajovića, i pored dobre volje predsjednika da se o ovom slučaju raspravlja na sjednici Odbora direktora održanoj u povoj polovini februara, većina članova tog tijela je odlučila da tu tačku ne uvrsti u dnevni red sjednice.

Istog dana kada je ova informacija objavljena u Pobjedi, Peruničić je incirala pokretanje disciplinskog postupka protiv Brajovića koji radi u istoj službi, da bi tri dana kasnije direktorica KCCG-a donijela rješenje o privremenom udaljavanju sa rada, odnosno suspenziji Brajovića počeviši od 7. marta „pa do konačnosti odluke o utvrđivanju disciplinske odgovornosti zaposlenog“.

U rješenju o suspenziji, direktorica Radulović je kao razloge navela postojanje „osnovane sumnje“ za dva teža i jedan lakši oblik povreda radnih obaveza. Na teret mu se, kao teže povrede, stavljaju nepridržavanje obaveze upisivanja u evidenciju prisutnih na poslu od jula prošle, pa do marta ove godine, te navodno „nasilničko, nedolično ili uvredljivo ponašanje prema strankama ili zaposlenim ili iskazivanje bilo kakvog oblika netrpeljivosti“.

Kao lakša povreda, na teret mu se stavlja to što je „svakodnevno, samoinicijativno napuštao radno mjesto od 29.12. 2021. do 2. 3. 2022. godine“. Disciplinski postupak protiv Brajovića je u KCCG-u počeo u utorak, a on je u svom iskazu pred komisijom kazao da ne prihvata odgovornost za stvari koje mu se stavljaju na teret i istakao da je postupak koji se vodi protiv njega revanšizam zbog krivične prijave koju je podnio protiv svoje pretpostavljene i kolega.

Posljednje vijesti
- Marketing -spot_img
Ne propustite