17.9 C
Podgorica
Nedjelja, 28 Aprila, 2024
spot_img

Sukob roditelja i trenera prenio se na dijete: Djevojčica iz Berana na pola godine suspendovana sa svih takmičenja

Zbog sukoba roditelja i trenera, koji se prenio na dijete, petnaestogodišnja djevojčica iz Berana, talentovana, uspješna i perspektivna sportistkinja, danas ne trenira ni u jednom klubu u Crnoj Gori. Zaštitnik ljudskih prava i sloboda je nakon sprovedenog ispitnog postupka i dobijene dokumentacije zaključio da je došlo do povrede najboljeg interesa petnaestogodišnjakinje. Djevojčica je, inače, bila sportista Berana za kadetkinje tri puta. Trenira u Stonoteniskom klubu Budim Berane, prvak je u mnogim kategorijama, što se može naći na sajtu saveza i igra za reprezentaciju Crne Gore.

Konfliktna situacija se dogodila na seniorskom prvenstvu koje se odgiralo u Podgorici, 28. marta prošle godine, između roditelja maloljetnice i trenera Stonoteniskog kluba Budim iz Berana.

Majka djevojčice tvrdi da je po završetku finalnog meča, kao gledalac na tribinama sa svojim suprugom doživjela da im trener njihove kćerke, inače prosvjetni radnik u osnovnoj školi, prijeti prstom i penje se na tribine i prijetećim tonom govori zašto nijesu navijali za njene kćerke klupsku drugaricu.

Ističe da tada počinje verbalni sukob između nje i trenera i te klupske drugarice, te da njena kćerka tada nije riječ progovorila i da za to postoji snimak.

Po povratku u Berane trener je, ističe u pritužbi, njenoj kćerci prije početka treninga saopštio da je kažnjena za nešto što nije uradila-djevojčica je kažnjena netreniranjem i igranjem na takmičenjima u periodu od šest mjeseci. Majka ističe da se iz nemoći prema njoj kažnjava njena kćerka koja zbog toga preživaljava stres. Žali se da se ovim putem diskriminiše njeno dijete, te smatra da ta kazna treba da se poništi jer se nepravedno optužuje maloljetno dijete.

Šta kaže klub

Iz kluba su naveli da svi uspjesi koji su nabrojani najveća su zasluga prvenstveno same djevojčice, njenog truda, rada i požrtvovanja.

“Međutim, kako je stoni tenis sport u kome pojedinac sam ne može ništa da uradi, pa čak ni da trenira, jer treba sa nekim i da se “prebacuje loptica”, to su uspjesi svakog igrača pojedinačno uspjesi i svih u klubu, od najmlađih članova, preko svih ostalih ljudi u klubu, trenera, sve do samog predsjednika kluba”, ističu.

Naglašavaju da su treninzi u klubu besplatni, da svi treneri i svi u upravi kluba rade volonterski, iz ljubavi prema stonom tenisu, trudeći se da maksimalno posvete pažnju svakom djetetu u klubu.

Ističu da jedino što klub traži od svojih igrača je ono, po njima minimalno, a to je poštovanje prema drugovima iz kluba, klupskim radnicima i treneru, kao i disciplina koja je obavezna.

“Pod tim podrazumijevaju da je igrač u obavezi da uredno i redovno dolazi na treninge, da se bori i za svoj klub, svoju ekipu i za sebe samog, da podržava svog klupskog druga u meču protiv igrača iz drugih klubova, kao sve slične stvari koji su u prirodi svakog sportiste, a što i piše u ugovoru između kluba i igrača koji svojevoljno potpisuje ugovor sa klubom; da ukoliko je igrač maloljetan, ugovor potpisuje jedan od roditelja, što je u slučaju djevojčice uradila njena majka”, navodi klub.

Dalje navode, da su nakon više izostanaka sa treninga i nemilih scena koje su se dogodile na državnom prvenstvu održanom u Podgorici, bili u obavezi da nekim stavom zaštite ime i dostojanstvo kluba koji traje više od 76 godina, zaštite igrače kluba, trenera i ljude iz uprave kluba.

“Uzimajući sve činjenice u obzir i to da je u pitanju maloljetna osoba pred kojom je budućnost i u ljudskom i u sportskom smislu, nijesu mogli da dozvole da incident eskalira u budućnosti i iznijeli su stav da se igraču izrekne jedan vid kazne, a sve iz razloga kršenja ugovora koji je potpisan između igrača i kluba”, navodi se u odgovorima kluba.

Jedini razlog za izricanje kazne je, kažu, nedolazak na treninge.

Odluka kojom se kažnjava igrač vraćena je od strane Disciplinskog organa Stonoteniskog Saveza Crne Gore Upravi kluba na ponovno razmatranje i odlučivanje. Kako bi vidjeli da li je moguće riješiti stvari mirnim putem, klub ponovnu odluku još uvijek nije donosio, iako su u obavezi i zakonski rok za odgovor im je sve bliži.

Takođe, u istoj odluci, izrečena je i opomena treneru zbog davanja potvrda za putovanje roditeljima djevojčice u dane vikenda i to na njihovu inicijativu, kako bi mogli da je prate svoju kćerku na takmičenju u dane zabrane putovanja vikendom.

“Da nije riječ o nikakvom revanšizmu govori i činjenica da mlađa sestra djevojčice i dalje trenira u klubu, redovno obavlja svoje obaveze prema klubu, takmiči se i druži sa drugaricama i drugovima iz kluba i nakon donijete odluke”, navodi klub.

Napominju da je bilo je sličnih problema i ranije sa jednim od roditelja djevojčice.

U međuvremenu je Upravnom odboru STSCG stiglo pismo od strane roditelja u kome se po njihovoj ocjeni na najgori mogući način lažno optužuje trener STK Budim iz Berana i gdje se napada njen ugled i čast.

Šta kaže zaštitnik

U rješavanje sporne situacije bili su uključeni STK Budim iz Berana, Stonoteniski savez Crne Gore i Uprava za inspekcijske poslove – Odsjek za inspekciju za sport.

“Od strane Upravnog odbora stonoteniskog kluba Budim donijeta je odluka od 31. marta 2021. godine kojom se djevojčica suspenduje sa svih otvorenih klupskih i pojedinačnih takmičenja na kojima bi predstavljala ovaj klub, iz svih takmičenja koje organizuje Stonoteniski savez Crne Gore, kao i sa trenažnih procesa STK “Budim“ u trajanju od šest mjeseci”, navodi zaštitnik ljudskih prava i sloboda Snežana Mijušković.

Na donijetu odluku žalila se majka djevojčice, pa je sporna odluka vraćena od strane Disciplinskog organa Stonoteniskog Saveza Crne Gore na ponovno razmatranje i odlučivanje.

U ponovljenom postupku još uvijek nije donijeta odluka od strane uprave stonoteniskog kluba Budim, niti je Disciplinska komisija Stonoteniskog saveza još uvijek dobila odluku od kluba.

Zaštitnik je cijenio navode iz izjašnjenja Inspekcije za sport koja je konstatovala da STK Budim iz Berana nije odlučivao po ukidnoj odluci u ponovljenom postupku, tačnije, nije, kao prvostepeni organ ponovno razmatrao i odlučivao, u predmetu utvrđivanja odgovornosti igračice, i isti je prepustio Savezu da nađe adekvatno rješenje između igračice i kluba, pa su samim tim odustali od daljeg vođenja disciplinskog postupka, a koji postupak je pokrenut protiv igračice.

Vezano za disciplinske postupke protiv trenera i Upravnog odbora STK Budim, koje su podnijeli roditelji igračice, Disciplinska komisija Stonoteniskog saveza Crne Gore je iste odbila, što je uradio i Upravni odbor i potvrdio odluke Disciplinske komisije (prvostepenog disciplinskog organa).

Uprava za inspekcijske poslove – Odsjek za inspekciju za sport je konstatovala da sporazumni raskid ugovora nije potpisan od strane roditelja djevojčice, da je istekao rok na koji je zaključen ugovor između STK Budim, sa jedne strane i djevojčice i njenih roditelja sa druge strane.

Takođe, uvidom u evidenciju licenciranih igrača/ica STK Budim, utvrđeno je da za sezonu 2021/22 djevojčica nije registrovana.

Zaštitnik zapaža da je bilo odugovlačenja u postupanjima svih organa i čekanja da se situacija sama razriješi protokom vremena.

“Naime, i pored jasnih uputa od strane inspekcije klub nije donio adekvatne odluke”, ističe Mijušković.

Takođe, primjećuje da inspekcijski organi nijesu pratili ispunjenost naloga koje su dali klubu što je zajedno dovelo do odugovlačenja u postupanju, koje je rezultiralo istekom ugovora koji je bio zaključen na određeni period, a što nije u skladu sa načelom dobre uprave.

Primjećuje se da je u cilju razrješenja sporne situacije u jednom momentu predlagana i medijacija što Zaštitnik svakako pozdravlja.

“Mirno rješavanje sporova je svakako način razrješenja spornih situacija i postizanja dogovora na dobrobit suprotstavljenih strana, što se u ovom slučaju nažalost nije dogodilo”, navodi Mijušković.

Na osnovu hronologije događaja može se zaklučiti da se sukob roditelja i trenera prenio na dijete, a što nije rijetka pojava.

“Ovo ukazuje na potrebu uspostavljanja bolje, tolerantnije saradnje roditelja i uprave kluba, jer jedino na takav način mogu se ostvariti potencijali svakog djeteta odnosno, postići njegov najbolji interes”, ističe Mijušković.

Načelo najboljeg interesa djeteta zahtjeva da se pri donošenju odluke ili izvršenje postupaka koje utiču na dijete, ili na djecu kao skupinu ima na umu kriterijum dobrobiti djeteta.

“Načelo bi trebalo biti shvaćeno kao smjer u kojem svako djelovanje treba ići i da bi taj standard morao biti poštovan ne samo u svim ustanovama institucijama organima vlasti koja se bave djecom, nego u svim područjima života, tako da najbolji interes djeteta ima prednost pred svim ostalim interesima. Upravo zbog neproduktivnog postupanja svih strana u ovom predmetu ishod je bio negativan po maloljetnu djevojčicu, koja je i po tvrdnjama kluba bila talentovana, uspješna i perspektivna sportistkinja, a činjenica je da danas ne trenira ni u jednom klubu u Crnoj Gori”, ukazuje Mijušković.

Zaštitnik podsjeća da bavljenje sportom doprinosi sazrijevanju djetetove ličnosti i da su dobrobiti koje djeca i mladi mogu imati od bavljenja sportom višestruke.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda je nakon sprovedenog ispitnog postupka i dobijene dokumentacije zaključuje da je došlo do povrede najboljeg interesa maloljetne djevojčice iz Berana.

“Naime, Zaštitnik zapaža da su nadležni iz uprave STK kluba Budim, Stonoteniskog saveza kao i nadležna inspekcija za sport preduzimali mjere i radnje u skladu sa zakonskim i profesionalnim načelima, ali one očito nijesu dale rezultate, pa na današnji dan djevojčica koja je bila talentovana, perspektivna sportiskinja, osvajačica brojnih sportskih obilježja ne trenira i nije više član nijednog kluba na teritoriji Crne Gore”, zaključuje Mijušković.

FOTO: Ilustracija

Posljednje vijesti
- Marketing -spot_img
Ne propustite