19.1 C
Podgorica
Petak, 17 Maja, 2024
spot_img

Stopirati obračun januarskih plata dok se ne ispravi nepravda

Nemedicinsko osoblje zaposleno u Kliničkom centru Crne Gore i Institutu za javno zdravlje organizovalo je juče protest ispred najveće crnogorske zdravstvene ustanove zbog toga što njima, u skladu sa novim Granskim kolektivnim ugovorom, zarade neće biti povećane po istom principu kao ljekarima, medicinskim tehničarima i sestrama.

Okupljeni su pozvali nadležne da sve zaposlene tretiraju jednako i zatražili od njih da isprave nepravdu koju su, kako tvrde, nanijeli četvrtini zdravstvenog sistema i stopiraju obračun plata za januar dok se ovo ne riješi.

Prema Granskom kolektivnom ugovoru koji su 30. decembra potpisali ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović i predstavnici reprezentativnih sindikata, od 1. januara plate su medicinskom kadru uvećane za 30 do 40 odsto, a nemedicinskom kadru znatno manje – između 13 i 26 odsto.

Ispred Samostalnog sindikata zdravstva ugovor je potpisala Ljiljana Krivokapić, a ispred Sindikata zaposlenih u zdravstvu Crne Gore Nebojša Radonjić.

Isti koeficijenti

Ugovorom je za medicinski kadar precizirano uvećanje koeficijenata, dok su za nemedicinski kadar koeficijenti ostali nepromijenjeni, pa će se uvećanje njihovih zarada svesti na iznos koji poslodavac više neće uplaćivati za zdravstveno osiguranje, kako je predviđeno kontroverznim programom ,,Evropa sad“, ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića.

Borovinić-Bojović je tada kazala da se prvi put dešava da Vlada inicira povećanje plata u zdravstvu kojim se smanjuje nejednakost zarada.

No, sa ovim stavom nijesu saglasni oni koji su se juče okupili ispred KCCG-a, prvenstveno nemedicinski kadar, ali i njihove kolege sa značajnijim uvećanjem zarada, koji su im pružili podršku.

– Nikada niko nije pravio podjele između medicinskih i nemedicinskih radnika. Uvijek je bilo da je posebni kolektivni ugovor za zdravstvenu djelatnost i uvijek su svi stavljani u iste grupe poslova prema kvalifikaciji – kazao je Pobjedi glavni sistemski inžinjer u Institutu za javno zdravlje Miško Škatarić.

Prethodno su, u starim granskim kolektivnim ugovorima, na primjer poslovi diplomiranih socijalnih radnika, psihologa, logopeda, defektologa, zdravstvenih radnika, ekonomista, pravnika, inženjera, sociologa, pedagoga, dijetetičara, zaštitnika prava pacijenata, poslova u IJZCG-u – poslovi inžinjera, medicinsko-laboratorijske dijagnostike i poslovi zdravstvenih radnika sa završenim master studijama, specijalista strukovnih nauka… svi bili vezani u jednu grupu sa istim koeficijentom.

– To je jedna karika u cjelokupnom lancu zdravstva koja je neraskidiva i neodvojiva i, što je najvažnije, ona funkcioniše zajedno – medicinski i nemedicinski kadar. Gospodin Spajić nas je podijelio. U jednoj kancelariji sjede ekonomista, zdravstveni statističar i medicinska sestra i oni će ukucavati iste podatke, praviti baze podataka, a primati različite plate. Ili, diplomirani ekonomista će imati platu kao medicinska sestra, jer se nemedicinskim radnicima uopšte ne povećava plata, samo im se dodaje neodbitak za zdravstveno osiguranje – navodi Škatarić.

Produbljivanje jaza

Govoreći uz poseban pijetet o ljudima koji rade na kriznim mjestima, odnosno kovid zonama, Škatarić kaže da su nadležni morali naći drugačiji način da ih za taj angažman posebno nagrade.

– Neće kovid trajati zauvijek, a ovako će ostati jaz i međusobne podjele među ljudima u samim kancelarijama koji rade zajedno – kazao je on i dodao da mu, ako rješenje ostane ovakvo kakvo je, ne preostaje ništa drugo nego da pocijepa diplomu Elektro-tehničkog fakulteta jer će mu plata biti na nivou plate medicinske sestre.

Jedan od predstavnika nemedicinskog osoblja KCCG Slobodan Brajović poručio je da je jučerašnje okupljanje poruka nadležnima da isprave nepravdu.

– Kako će to oni da urade, hoće li aneksom ugovora ili će da dovedu ponovo ove reprezentativne sindikate, koji su o ovim stvarima morali da brinu ranije, ne znam. Tražimo od njih da isprave nepravdu koju su nanijeli četvrtini zdravstvenog sistema i stopiraju obračun plata za januar dok se ovo ne riješi – poručio je Brajović.

Bojana Popović, master javnog zdravlje iz IJZ-a je, pružajući podršku kolegama, kazala da zdravstveni sistem ima mnogo nemedicinskog kadra koji nosi ogroman dio posla i naglasila da smatra da su ovakvim potezom veoma degradirani.

Medicinski tehničar u KCCG-u Milan Đurović je rekao da svi oni rade zajedno i da ne želi da se kolege osjećaju poniženo zbog kolektivnog ugovora koji je pogažen.

Okupljeni su poručili da će u slučaju da nadležni organi ne riješe ovaj problem, tražiti hitan prijem kod ministarke Borovinić-Bojović i pokrenuti peticiju da se Granski kolektivni ugovor izmijeni na način da zarade svim zaposlenim u zdravstvu budu uvećane po istim principima.

Posljednje vijesti
Ne propustite