25.9 C
Podgorica
Petak, 17 Maja, 2024
spot_img

Početak postepenog priznavanja Kosova

Podsjetimo, Srbija je Kosovo pod protektorat stavila još 1999. godine kako bi NATO okončao bombardovanje.

Bez iznenađenja

– Razgovori u Americi ne protiču tako da američka administracija priprema iznenađenje pregovaračima. Ne može se predsjednik Donald Tramp pojaviti a da prije toga nije dobio podršku za svoju agendu sa obje strane. Beograd i Priština suštinski su upoznati sa onim što će biti tema razgovora – objašnjava za Pobjedu dr Rada Trajković, predsjednica Evropskog pokreta Srba sa Kosova – nekadašnja poslanica u republičkom parlamentu i parlamentu Kosova.

Iako je ostavljena velika mogućnost da se na sastanku Vučić – Hoti SAD administracije pojavi i predsjednik Tramp, Trajković ocjenjuje da prisustvo Trampa isključivo zavisi od toga koliko i što budu prihvatili učesnici sastanka.

– On zaista nije spreman da se pojavi na nekim bezveznim razgovorima koji će rezultirati samo ekonomskim pitanjima. Velika prevara sa svih strana je ukoliko govore da ne znaju što se priprema u SAD, koja je prva sila svijeta i čija administracija ne funkcioniše po sistemu ne zna se – navodi Trajković.

Postavlja se pitanje da li je SAD preuzela kormilo od EU u rješenju kosovskog problema.

– Neka koordinacija između Brisela i Vašingtona ne postoji. Vašington se pokazao kao efikasniji i brži u pronalaženju i objašnjavanju rješenja – odgovara advokat Aleksandar Olenik, predsjednik Građanskog demokratskog foruma.

On za Pobjedu precizira što očekuje od sastanka u Vašingtonu.

– Da SAD iskoristi sve argumente koje ima kako bi ratnim i političkim elitama iz Beograda i Prištine objasnile što je interes građana Kosova i Srbije, jer predstavnici koji idu tamo niti ih interesuje što je interes građana – niti se bave time. Dakle, treba da im se objasni da je rat gotov, da zamrznuti konflikt odgovara samo Rusiji i kriminalcima u Beogradu i Prištini pogotovu onima na sjeveru Kosova, da je sporazum jedina stvar koja otvara mogućnost bolje budućnosti za mlade i na Kosovu i u Srbiji i da je to sve vezano za cilj da Srbija i Kosovo što prije pristupe i EU i NATO- kaže sagovornik lista.

Očekivanja

Na pitanje da li će se postići kompromis i koje bi ga eventualne prečice onemogućile Trajković objašnjava da Beograd ide sa deficitarnim stavom jednog čovjeka za rješenje o Kosovu.

-Priština ide sa velikom delegacijom različitih stranaka članica Vlade Kosova koji u dobroj mjeri i nemaju između sebe koordinirane odgovore za sva pitanja Amerike. Mislim da će tu zaista biti problema da se postigne kompromis koji bi rezultirao nečim što podrazumijeva jasan ili jedinstven odgovor Prištine prema onome što ona traži-kaže Trajković.

Gradeći propagandu na tome da Srbija vodi glavnu riječ u pregovorima predsjednik Srbije navodi da će se razgovori prekinuti ako se zatraži priznanje Kosova – ali priznanje u ovoj fazi razgovora niko i ne traži.

Zapravo, predsjednik Srbije i nema mnogo izbora ako mu je stalo do prosperiteta zemlje koju vodi i mira u regionu. Što onda da očekujemo od 4. septembra?

Olenik očekuje da SAD podrže i ohrabre predsjednika Vučića u donošenju bitnih odluka – tačnije da ga podrže.

-Da ne poklekne pred pritiscima i ucjenama iz Rusije, od nacionalista u Beogradu i SPC, od klerofašista i učesnika litija iz Beograda, da suprotno njihovim političkim stavovima što prije potpiše sporazum za Kosovo i da taj trenutak iskoristi da sprovede ustavne odredbe Republike Srbije koji crkvi zabranjuje da se bavi politikom i koji određuje da crkva treba da plaća poreze, da vjeronauci nije mjesto u državnim školama i koji određuje da je klerofašistima mjesto u zatvoru-poručuje Olenik.

Ali ima i onih kojima rješenje za Kosovo ne odgovara. Osim raznih organizacija nevladinog sektora koje decenijama opstaju na projektima koji treba da dovedu do rješenja kosovske krize rješenje ne odgovara ni administraciji u Briselu.

– Mislim da nikom ne odgovara baš mnogo da žuri sa rješenjem jer ono nosi velike političke rizike posebno za ljude sa Balkana -ocjenjuje Trajković i ističe da ,,ni EU ne odgovara da se to riješi u Vašingtonu“.

– Mi znamo da postoje različiti pogledi Evrope ili koncepta Merkel – Makron prema Vašingtonu. Skoro smo imali sastanak Merkelove i Makrona gdje su usvojili veoma bitne zajedničke četiri tačke. Iako se oni plaše teritorijalnog razgraničenja i više su za pregovore koji će isključiti takvu mogućnost ipak, oni sa strahom pominju da takav prijedlog rješenja negdje postoji – primjetila je Trajković.

Težak period

– Ovo je vrlo interesantan i težak period: ako se odbije prijedlog SAD predsjednik Tramp može da bude vrlo osvetoljubiv, što je i pokazao u prirodi svoje vladavine – ako se prijedlog prihvati može biti dosta problema za stabilnost i KiM i ostatka Srbije. Pregovori između Prištine i Beograda se ne mogu posmatrati na isti način zainteresovanosti koja je u SAD vladala po pitanju Izraela i Emirata.

Trampu ne znači previše pobjeda u pregovorima Prištine i Beograda – srpska dijaspora u SAD je podijeljena i jedan dio uvijek glasa za demokrate, dok drugi dio dijaspore neće glasati za Trampa ukoliko rješenje bude na štetu Srbije – ocjenjuje Rada Trajković.

Sporazum donosi mir regionu

– Svaki dan koji prođe bez sporazuma najviše šteti građanima Srbije, Kosova a onda i svim građanima u regionu. Samo sporazum između Srbije i Kosova donosi stabilnost regionu, a sama stabilnost u regionu marginalizuje male grupice Rusije i omogućava ekonomsku i bolju saradnju i napredak građana ka EU i NATO.

Što se sporazum prije potpiše postaće jasno ko koju politiku predstavlja. Ovi predstavnici litija iz Beograda u Crnoj Gori pokazuju što može da se desi u Beogradu u slučaju potpisivanja sporazuma za Kosovo – bukvalno se Crna Gora koristi kao prijetnja za trenutnu vlast u Beogradu i istovremeno se zlonamjerno u taj politički sklop ubacuje i Republika Srpska što je van pameti jer je ona dio BiH, granica je na Drini i tako treba da ostane – objašnjava Aleksandar Olenik.

Posljednje vijesti
Ne propustite