22 C
Podgorica
Ponedjeljak, 20 Maja, 2024
spot_img

Dva „embraera“ koštala 36,6, a ne 21,8 miliona dolara

Raskidom ugovora između Montenegro Airlinesa (MA) i irsko-američke kompanije GECAS o iznajmljivanju dva „embraera 195“ država je ostala bez 11,2 miliona dolara, koje je bivši nacionalni avio-prevoznik izdvajao za troškove njihovog održavanja.

To potvrđuju ugovori o raskidu, koje je 17. februara prošle godine potpisao tadašnji v.d. direktora MA Nikola Vukelić, a bez pisane saglasnosti 42. Vlade, čiji funkcioneri nijesu stavili potpis na ta dva dokumenta. Ugovorima se Vukelić, koji je sada šef saobraćaja u To Montenegru, obavezao da MA neće imati pravo na dalja potraživanja od GECAS-a, iako je bio upoznat sa tim da će, u slučaju prijevremnog raskida zakupa, 11,2 miliona dolara ostati u vlasništvu irsko-američke kompanije.

– Zakupac apsolutno oslobađa zakupodavca svih obligacija, obaveza i dužnosti – kaže se u članu tri ugovora o raskidu zakupa aviona.

Rezerva

Riječ je o avionima registarskih oznaka 40-AOA (alfa) i 4O-AOB (bravo), koje je istog dana po raskidu ugovora o zakupu od GECAS-a kupio To Montenegro za 21,8 miliona dolara. Da će To Montenegro kupiti avione konstatuje se i u ugovorima o raskidu njihovog zakupa između MA i GECAS-a. Tada je ministar finansija Milojko Spajić saopštio da je „katastrofalni ugovor o rentiranju aviona između MA i GECAS-a, koji je predviđao penale i troškove od 43 miliona dolara zamijenjen kupoprodajnim, kojim će država postati trajni vlasnik dva aviona za 21 milion dolara“. Spajić nikada nije pokazao javnosti garancije države na koje se pozivao, a koje bi mogle da imaju reperkusije po budžet. Međutim, vrijednost radova na motorima i oprošteni novac za održavanje povećavaju ukupan trošak kupovine dva aviona za potrebe To Montenegra sa 21,8 na 36,6 miliona dolara.

MA je 2008. godine dugoročno zakupio „alfu“, a godinu kasnije i „brava“ i od tada na zaseban račun GECAS-a mjesečno uplaćivao novac u fond za održavanje aviona (maintenance reserve). Prilikom „dry lease“ zakupa aviona uobičajeno je da se, osim fiksne rate zakupnine, izdvajaju sredstva za održavanje koja se koriste za finansiranje velikih servisa. Po osnovu tripartitnog ugovora, GECAS je novac sa tog računa uplaćivao radionici u kojoj su održavani avioni MA nakon što bi se na njima završili radovi.

U trenutku raskida ugovora o zakupu „embraera“, u fondu za održavanje ukupno je bilo 11,2 miliona dolara. O tome je 30. decembra 2020. tadašnji direktor sektora za održavanje vazduhoplova u MA Ivan Petrović obavijestio menadžment nacionalne avio-kompanije.

– Ukupan iznos „maintenance reserve“, koji smo mjesečno plaćali i nalazi se kod GECAS-a, a povlači se nakon izvršenih radova, je 11,2 miliona dolara. Za 4O-AOA četiri miliona dolara, a za 4O-AOB 7,2 miliona dolara. U slučaju prijevremenog raskida ugovora o zakupu, ova sredstva ostaju u vlasništvu GECAS-a. U slučaju otkupa ova dva aviona, sredstva se odbijaju od otkupne cijene – naveo je Petrović.

Nije jasno zbog čega tadašnja Vlada nije pregovarala sa GECAS-om o 11,2 miliona dolara i za taj iznos smanjila cijenu aviona. Kao ni zašto su ugovori, kojima se MA odrekao novca poreskih obveznika, ostali bez potpisa resornog ministra kapitalnih investicija Mladena Bojanića i ministra finansija Milojka Spajića, koji je bio uključen u osnivanje To Montenegra i kupovinu aviona.

Motori

Šest dana prije nego je raskinuo ugovore o zakupu aviona, Vukelić je obaviješten o statusu njihovih motora. Njega je Petrović 11. februara prošle godine upoznao sa činjenicom da se jedan motor „brava“ nalazi u radionici u Brazilu, te da tek treba da se odobri početak radova na njemu i da će to koštati tri miliona dolara. Drugi motor je, kako navodi Petrović, u radionici u Dalasu, radovi su pri kraju, ali da MA treba da za njega dodatno plati 600.000 dolara. Taj iznos platio je kasnije To Montenegro, koji je u međuvremenu preuzeo motor.

Knežević pozvao SDT da reaguje

Lider DNP Milan Knežević juče je pozvao Specijalno državno tužilaštvo da reaguje povodom pričinjene štete državi od 11,2 miliona dolara, prilikom kupovine dva aviona za To Montenegro.

– Za to su krive osobe iz pokojnog MA, tadašnjeg rukovodstva To Montenegra i 42. Vlade Zdravka Krivokapića. Ne vjerujem da je Vukelić sam mogao potpisati ugovor o raskidu koji je koštao državu izgubljena 11,2 miliona dolara bez saradnje sa nekim iz tadašnje Vlade – rekao je Knežević, na konferenciji za medije na kojoj je predstavio svoja saznanja o sumnjivim transakcijama pri kupovini dva aviona.

On je kazao da je moguće da je Vukelić raskinuo ugovore o zakupu uz obećanje da će biti zapošljen u novoj kompaniji, u kojoj kao direktor sektora saobraćaja posljednjih mjeseci zarađuje i do 7.000 eura. Knežević je istakao da su dva aviona, stara 15 godina, ukupno koštala 36,6 miliona dolara, te da smo u tom trenutku mogli kupiti četiri do pet aviona tog tipa i tehničkog stanja.

Reagujući na navode Kneževića, bivši premijer Zdravko Krivokapić juče je kazao da je ponosan na sve što je uradila njegova Vlada, te da se DF prije izbora krije iza drugih.

Već prijavljeni tužilaštvu

Stečajna uprava MA prijavila je SDT-u Vukelića, Petrovića i NN lica iz Ministarstva kapitalnih investicija u februaru ove godine zbog raskida ugovora o zakupu dva „embraera“. Kako je Pobjeda već objavila, Vukelić i Petrović su prijavljeni zbog sumnje da su počinili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, nesavjestan rad u službi i zloupotreba ovlašćenja u privredi. U prijavi se ukazuje da je izgubljeno 11,2 miliona dolara, a traženo je da SDT sasluša i bivšeg izvršnog direktora To Montenegra Predraga Todorovića.

– Vukelić preduzima niz štetnih radnji po imovinu MA , te 17. februara 2021. raskida ugovore za vazduhoplove tipa „embraer“, registarskih oznaka 40-AOA i 40-AOB i to bez prethodno sačinjenih elaborata o ekonomsko-finansijskoj isplativosti takvih radnji. Indikativno je da su oba vazduhoplova danas u vlasništvu To Montenegra, kao i da Vlada koja je garant po ovim pravnim poslovima nije potpisala obavještenje o raskidu – kaže se u prijavi stečajne uprave.

Posljednje vijesti
Ne propustite